GLP - Výstavba a správa logistického areálu
Správa majetku / FM
BIM & GIS
Servisní úlohy

GLP - Výstavba a správa logistického areálu

BIM (Building Information Modelling) a inteligentní systémy nahrazují hloupé krabice. Přední investor a developer průmyslových staveb využívá pro logistické areály řešení BIM a CAFM od společností Autodesk a Arkance Systems.

Moderní logistické komplexy

Výstavba logistických zařízení představuje jeden z nejnáročnějších projektů. Investiční náklady mohou dosahovat miliard korun a stavba musí být realizována ve velmi krátkém čase. V průběhu výstavby dochází k mnoha změnám na přání klientů a klienti se do nově postavených hal stěhují již několik měsíců po podpisu nájemní smlouvy.

Logistické haly se tak stávají technologicky složitými, víceúčelovými budovami, které dosahují nejvyšších stavebních standardů. Jsou nízkoenergetické a nabité moderními technologiemi. Společnost GLP využívá BIM (Building Information Modeling) k vytváření a správě dat o budově po celou dobu jejího životního cyklu.

Správa majetku a servis

Společnost GLP se však rozhodla jít ještě dál - využít data BIM pro správu budov.

Za tímto účelem implementovali twiGIS, aplikaci vyvinutou přímo ve společnosti Arkance Systems, která je přímo propojena s Autodesk BIM 360. twiGIS se zde používá jako systém CAFM a zaznamenává servisní činnosti během provozu budovy.

Virtuální model budovy

Virtuální model budovy obsahuje informace o všech součástech stavby. Byl využit i při vývoji GLP Parku v Praze - Chrášťanech, který byl postaven pro společnost Alza. Ta v areálu provozuje jedno z nejmodernějších distribučních center v Evropě.

Digitální Helpdesk, vyvinutý ve spolupráci se společností Arkance Systems, pomáhá společnosti GLP s provozem centra. Helpdesk je propojen s digitální databází BIM. Když klienti nahlásí závadu, například na klimatizačním systému, správce budovy je připraven problém rychle a efektivně vyřešit, protože veškerá dokumentace je okamžitě k dispozici.

Technologie také pomáhají s následným sběrem provozních dat, která pak klienti mohou využít ve svých logistických systémech. Příkladem může být četnost otevírání nakládacích bran. Monitorují také nežádoucí náhody, jako je například spuštěné topení v místnosti s otevřeným oknem.

Využití BIM ve všech fázích výstavby

V České republice je stále málo projektů, které dokázaly využít technologie BIM ve všech fázích výstavby a navíc rozšířit jejich provoz i na facility management.

Za úspěchem projektu GLP stojí dva klíčové faktory: know-how investora v oblasti implementace BIM a dodavatel softwarového řešení, společnost Arkance Systems, která dokázala investora provést všemi fázemi projektu.

Klient

Společnost GLP je předním investorem a developerem v oblasti logistiky a průmyslové výstavby. GLP v České republice tvoří malý tým profesionálů, kteří spravují a rozvíjejí logistické nemovitosti o rozloze více než 200 000 m2.

"Cloudová platforma Autodesku a společné datové prostředí (CDE) pro projektové výkresy a dokumenty nám pomáhají zefektivnit komunikaci mezi subdodavateli a klienty, kteří stále více vyžadují kvalitu dat a často potřebují koordinovat výstavbu s instalací technologie u klienta. Tato koordinace by byla velmi obtížná bez moderních cloudových technologií, jako jsou Autodesk Docs nebo BIM Collaborate, případně BIM Collaborate Pro ze současné platformy Autodesk Construction Cloud."

RICHARD STRÁNSKÝ
GLP - Výstavba a správa logistického areálu
Galerie
No items found.

Hlavní přínosy řešení

  • Data dostupná kdykoliv a komukoliv
  • Všechny agendy se váží na konkrétní prvky stavby nebo technologií a díky propojení na BIM model jsou trasovatelné až do doby návrhu a projektování budovy
  • Jednoduché FM agendy přístupnů všem podle jejich role ve společnosti
  • Spolupráce s externími subjekty nad jedním datovým skladem
  • Zhodnocení práce a dat vzniklých při projektování a stavbě budovy díky jejich dennímu užívání a postupnému obohacování o provozní data

Vyzkoušejte si!

Objevte funkce a možnosti systému twiGIS na několika DEMO projektech.

demo
CZ - Monitoring výroby & IoT
Monitoring výroby & IoT
CZ - Servis výtahů
Servis výtahů
CZ - GIS pro správu sítí a infrtastrukturu
GIS pro inženýrské sítě a infrastrukturu
CZ - Servisní úlohy
Servisní úlohy
CZ - Facility management
Správa majetku / FM
FIN - Utilities and infrastructure
Utilities and infrastructure
FIN - Facility management
Facility management
HUN - Utilities and infrastructure
Utilities and infrastructure
HUN - Facility management
létesítménygazdálkodás
EN - Plant monitoring & IoT
Plant monitoring & IoT
EN - Lifts servicing
Lifts servicing
EN - Service tasks
Service tasks
EN - Facility management
Facility management
EN - GIS for utilities and infrastructure
GIS for utilities and infrastructure